Právnici tvoria zákony, podľa ktorých má spoločnosť fungovať. Ak človek zákon poruší, čaká ho sankcia. Tá môže byť nepríjemným prekvapením či už pre občana alebo firmu, lebo na Slovensku platí, že čím menšia škoda, tým väčšia sankcia. Príkladom sú bleskové tresty za krádež 0,05 m3 dreva v cene asi 0,6 €. Sudca udelí trest 6 mesiacov väzenia a napíše k tomu 10 stranové zdôvodnenie. Za krádeže od 1 milióna € nahor sa už ani netrestá.
Ale vráťme sa k právnikom. Oni tie zákony, ktoré sú pre ľudí, napíšu svojím jazykom, ktorému nerozumie nikto a väčšinou ani právnici sami nie. Veď keby napísali zákony zrozumiteľné, pripravili by sa o prácu, stačilo by menej prokurátorov, sudcov, advokátov. Ak sa aj nájde niekde zrozumiteľná veta, boli by ste prekvapení, ako právnici dokážu jej zmysel prekrútiť.
Dodnes vraj platí zásada „neznalosť zákona neospravedlňuje“ a táto veta je jedným z pilierov súdnej moci. Pri dnešnom stave je tento postulát nezmyselný. Človek samozrejme nemusí a nemôže poznať všetky zákony, s mnohými sa našťastie nikdy nestretne. Ako však vymedziť tie, ktoré by poznať mal? To je asi ťažká otázka a na tú právnici odpoveď nehľadajú. V parlamente poslanci každý rok schvália stovky zákonov (resp. zmien, opráv noviel…). Smutné je, že najčastejšie sa menia zákony, ktoré sa týkajú života všetkých ľudí. To číslo sa násobí tým, že ak schvália novelu jedného zákona, zmenia tým viacero zákonov, známy je prípad, že jednou novelou zmenili 28 predpisov a doplnili 30 predpisov. Obľúbené so formulky typu „Túto vec upravuje osobitný zákon…“, nikde nie je zmienka o tom, že ktorý. Ak sa dáte zákon študovať, zistíte, že by ste si ho museli celý prepísať, lebo sú tam odkazy. Napr. táto vec platí vždy, okrem prípadov uvedených v nejakom inom bode. Ak sa chcete dopátrať k výslednému tvrdeniu, musíte niekedy absolvovať až 7 úrovní a to sa nedá inak, len si to vypisovať.
Takže ak chcete po svete chodiť s čistým svedomím, že žiaden zákon neporušujete, najmite si tak päť právnikov, ktorý budú každý váš krok kontrolovať. Aj tak však riskujete, že niekto iný si najmä právnikov s iným názorom na tú istú vec a ocitnete sa pre súdom, kde už zdravý rozum neplatí a prognóza je vždy 50 na 50.
Ak sa ocitnete v nejakej životnej situácii, kde musíte niečo riešiť s úradmi a daný postup sa aj naučíte, veľmi sa netešte. Ak budete v tej istej situácii a poviete si, to vybavím hravo, veď som to riešil pred rokom, ste na omyle. Vymenili sa úradníci, zmenili sa zákony, pomenili sa tlačivá a úradné postupy.
Toto predsa nie je o mne ... nepochopil ...
Sandal, Vy ste musel mať strašn krutý... ...
To máte pravdu. Zákony tak ako sú ...
zakony to ale predstieraju, inde sa ...
Ja nie som ani advokát a poviem Vám ...
Celá debata | RSS tejto debaty